Урок-подорож на тему: "Подорож в країну Алгорітмоград"

Мета:

       - сформувати поняття алгоритму та його властивостей, поняття виконавця;

  • розглянути способи запису алгоритмів та види алгоритмів;
  • розглянути алгоритми у навчальних матеріалах інших предметів і в навколишньому світі;
  • розвивати логічне мислення, пізнавальний інтерес;
  • формувати вміння аналізувати, узагальнювати, порівнювати, абстрагуватися, синтезувати знання, отримані при вивченні різних предметів;
  • формувати навички роботи в групах, вміння працювати в команді, вміння спілкуватися;
  • виховувати прагнення  до отримання нових знань;
  • виховувати культуру між особистісних взаємовідносин, акуратність в роботі.

План уроку

  1. Організаційний момент.(3 хв)
  2. Мотивація навчальної діяльності.(5 хв)
  3. Вивчення нового матеріалу.(15 хв)
  4. Фізкультхвилинка (2 хв)
  5. Практична робота.(15 хв)
  6. Підсумок уроку.(3 хв)
  7. Домашнє завдання ( 2 хв)

Хід уроку

І. Організаційний момент.

- Добрий день. Сьогодні ми з вами будимо подорожувати в одну дуже цікаву і казкову країну Алгорітмоград. Ця країна для нас поки що не відома , але в кінці уроку ми все про неї будимо знати. Перед тим як відправитися в подорож давайте згадаємо правила з техніки безпеки, для того щоб дорога була безпечною .

- Як треба поводитися у комп’ютерному класі? Що можна робити, а чого не можна? (питання до учнів, діти відповідають правила ланцюжком)

- Наша подорож по країні буде складатися с зупинок на різних станціях. Перша зупинка «Стартова».

  1. Мотивація навчальної діяльності.
  • На цій зупинці ми розглянемо навіщо нам знайомиться з таким поняттям як алгоритм.
  • Кожна людина щодня зустрічається з безліччю задач від найпростіших і добре відомих до дуже складних. Для багатьох задач існують визначені правила (інструкції, команди), що пояснюють виконавцю, як розв'язувати дану проблему. Ці правила людина може вивчити чи заздалегідь сформулювати сама в процесі розв'язування задачі. Чим точніше описані правила, тим швидше людина опанує ними і буде ефективніше їх застосовувати. У нашому житті ми постійно складаємо опис деякої послідовності дій для досягнення бажаного результату, тому поняття алгоритму не є для нас чимось новим і незвичайним. Так, ранком мама перед твоїм виходом до школи, дає вказівку: "Коли прийдеш зі школи, відразу пообідай і вимий посуд. Після цього підмети підлогу, сходи в магазин і можеш трохи погуляти. Гуляти дозволяю не більше години, а потім відразу за уроки".
    Ця інструкція складається з послідовності окремих вказівок, що і визначають твою поведінку після повернення зі школи. Це і є алгоритм.
    Кожний з нас використовує сотні різних алгоритмів. Спробуйте згадати деякі з них (алгоритми виконання арифметичних дій, розв'язування задач, прибирання квартири, миття посуду, готування їжі - рецепти тощо).
  • Отже, нам знайомо поняття алгоритму з життя, ми на уроці детальніше розглянемо це поняття, а також його види та властивості, навчимося записувати алгоритми різними способами, тому тема сьогоднішнього уроку «Подорож в країну Алгорітмоград».
  1. Вивчення нового матеріалу.
  • Наступна зупинка – «Історична». Я давала домашнє завдання одному учню, підготувати історичне повідомлення, від якого слово походить слово «алгоритм».

( учень докладає значення слово алгоритм)

  • Все правильно, термін "алгоритм" походить від імені узбекського математика Аль Хорезмі, який у IX сторіччі розробив правила арифметичних дій над числами у десятковій системі числення.
  • Отже, алгоритмом називають зрозуміле і точне розпорядження виконавцю про виконання послідовності дій, спрямованих на досягнення зазначеної мети чи на вирішення поставленої задачі.

     В цьому означенні використовується поняття "виконавець". Що це означає?

   Під виконавцем алгоритму ми розуміємо будь-яку істоту (живу чи неживу), яка спроможна виконати алгоритм.

     Алгоритмічне мислення допомагає чітко побачити кроки, що ведуть до мети, замітити всі перешкоди і уміло їх обійти. Поняття алгоритму в інформатиці є фундаментальним ( як у фізиці – простору і часу, а в математиці – точки)

Будь – який виконавець (і комп’ютер зокрема) може виконувати тільки обмежений набір операцій. Тому алгоритми повинні мати певні властивості, разом з тим, не кожна інструкція або послідовність дій може називатися алгоритмом.

Ми підійшли до зупинки, яка має назву «Знайди пару».

  • На цій зупинці, ми з вами розглянемо властивості алгоритму. Створимо групи з учнів, що сидять за однією партою, на ваших столах підготовлені картки, на одних записані властивості алгоритму, а на других – визначення цих властивостей. Ви повинні знайти пару між назвою та визначення властивості алгоритму.(учні працюють самостійно, у групах, читають визначення та назви властивостей алгоритму, спільно знаходять пару до кожної назви властивостей, потім відповідає кожна група,вчитель провіряє и записують у зошит властивості алгоритму)

 

Дискретність

будь-який алгоритм зображується у вигляді окремих дій.

Масовість

в алгоритмі повинна бути передбачена можливість виконання його для різних початкових значень.

Результативність

алгоритм повинен забезпечувати отримання результату після кінцевої кількості кроків.

однозначність

кожний крок алгоритму повинен бути чітко і однозначно визначений, не повинен припускати довільного трактування виконавцем.

Зрозумілість

вказівки мають бути зрозумілі виконавцеві

Скінченність

виконання алгоритму завершується після завершення кінцевої кількості кроків.

 

Отже, сформульовані основні властивості алгоритму. І після розглядання кожної з них, наведіть приклади алгоритмів, де явно проілюстровані дані властивості. (учні наводять приклади, обговоримо приклади разом )

  • Наступна зупинка «Літературна». На прикладі віршів розглянемо типи алгоритмів.
  • Перший спосіб – словесний Другий – блок-схема

Початок

Девчонок надо никогда

Нигде не замечать

Дівчат не помічати

И не давать прохода им

Не     давати проходу

Нигде и никогда.

Им надо ножки подставлять,

Ставити підніжки

Пугать из-за угла,

Чтоб сразу поняли они:

Лякати з-за рогу

До них вам дела нет.

Девчонку встретил – быстро ей

Вони розуміють-до них немає діла

Показывай язык.

Пускай не думает она,

Что ты в нее влюблен.

Ти в неї не закоханий

 

-У якій послідовності виконуються команди?

Кінець

 

 

 

 

 

 

 

(питання до учнів)

Це перший тип алгоритму, який називається

лінійним.

Алгоритм зветься лінійним, якщо він має N кроків

і кожен крок виконується послідовно один за одним

від початку до кінця.

Третій - - навчальні алгоритмічні мови (псевдокоди). Ці мови мають жорстко визначений синтаксис і вже максимально наближені до машинної мови (мови програмування). Але створені вони з навчальною метою, тому мають зрозумілий для людей вигляд.

Четвертий спосіб максимально наближений до комп'ютера - це мови програмування. Справа в тому, що найчастіше в практиці виконавцем створеного людиною алгоритму являється машина і тому він повинен бути написаний мовою, зрозумілою для комп'ютера, тобто мовою програмування.

 

Початок

Если спросят на уроке,

Где домашнее заданье,

Якщо запитують на уроці?

Отвечай, что одичало

И в дремучий лес ушло.

                                                                        Ні                                                               Так

Алгоритм зветься розгалуженим, якщо

Відповідай, що здичавіло і в дрімучий ліс пішло

послідовність виконання кроків

алгоритму змінюється в залежності

від деяких умов. Умова - це логічний

вираз, який може приймати

два значення: "так" - якщо умова вірна

Кінець

або "ні" - якщо умова не вірна.

 

  • Алгоритм з безконечним циклом

Возьми густой вишнёвый сок

И белый мамин плащ.

Лей аккуратно сок на плащ –

Появится пятно.

Теперь, чтоб не было пятна

На мамином плаще,

Плащ надо сунуть целиком

В густой вишневый сок.

Возьми вишневый мамин плащ

И кружку молока.

Лей аккуратно молоко –

Появится пятно.

Теперь, чтоб не было пятна

На мамином плаще,

Плащ надо сунуть целиком

В кастрюлю с молоком.

Возьми густой вишневый сок

И белый мамин плащ.

Лей аккуратно…

Алгоритм зветься циклічним, якщо певна послідовність кроків виконується декілька разів у залежності від заданої величини. Ця величина зветься параметром циклу. У будь-якому циклічному алгоритмі повинен бути параметр. Цикл закінчується, коли параметр приймає задане значення.

  1. IV. Фізкультхвилинка

Один, два – усі піднялись,

Повернулись, похитались.

Три, чотири – руки вгору,

В сторони і вгору знову.

П’ять, шість – опустили

І швиденько всі присіли.

Сім, вісім – всі малята

Стрибають, як жабенята

Дев’ять , десять – рівно стали

І за парти посідали.

  1. V. Практична робота (робота за комп’ютером).

Остання наша зупинка, на цій ми з вами перевіримо як ми засвоїли теоретичній матеріал. Опрацювання програми „Сходинки” Виконавець „Садівник”, „Навантажувач”.

Завдання для виконавця Садівника скласти алгоритми за допомогою якого садівник посадить саджанці.

  1. VI. Підсумок уроку
  • Урок наближається до кінця. Чи сподобався вам урок?
  • Що нового ви дізналися на уроці?
  • Діти, я теж вами задоволена.
  1. VII. Домашнє завдання: навести приклади алгоритмів з навчальних предметів.

Дякую за урок! Урок закінчено.

Яндекс.Метрика